• +90 212 438 81 91
  • info@hasene.org.tr / yardimtalep@hasene.org.tr

HASENE - READ Foundation ile İdlib - Kış Yardımı

HASENE - READ Foundation partnerliği Şubat ayı içerisinde, 2020 Kış Yardımı kapsamında, İngiltere’li sivil toplum örgütü READ Foundation ile birlikte yürüttüğümüz İdlib Kış Yardımı’ndan kareler.

İngiltere’den bir sivil toplum örgütü olan READ Foundation ile İdlib’deki faciadan kaçan çocuklara kışlık kıyafet ve battaniye yardımı yapılmıştır.

Şubat 2020 ayından itibaren, READ Foundation sponsorluğunda, derneğimizin organizasyon ve saha çalışmaları ile, iç savaştan kaçıp, Türkiye sınırının ardında kurulmuş çadır kentlere sığınan 2.650 çocuğa mont, bot, atkı, bere, eldiven ve battaniye dağıtıldı.

Sene boyu, kamplarda, askeri hareketliliğin sıfır noktasında yaşayan bu çocuklar için, derneğimiz ve Read Foundation ortaklığında, ülkemizden bir ses, sıcak bir nefes ulaştırdık.

Bizimle bu güzel ortaklığa imza attığı için Read Foundation’a teşekkür ediyoruz. Umarız, yarınlarımız çocukların hep mutlu olduğu bir dünya olur. Bizler de bunun için çalışmaya devam edeceğiz.

We are pleased to share with you pictures of our recent Idlib Appeal as a part of the 2020 Emergency Aid Project carried out in February, sponsored by the British non-governmental organisation READ Foundation.
Thanks to donations from READ Foundation, children fleeing the Idlib disaster were provided with winter clothing and blankets.

Since February 2020, the partnership with READ Foundation along with our management and field experience has resulted in successfully providing winter assistance for 2650 children. The children who are wanting to escape the civil war have taken refuge with their families in the camps behind the Syrian border. The aid packs consisted of a coat, a pair of boots, a scarf, a hat, a pair of gloves and a blanket for each child.

These children living in camps at ground zero of all military activities throughout the year we able to receive some relief from our country, thanks to the support of the READ Foundation.

We thank READ Foundation for their cooperation and we hope that the future will be in a world where children will always be happy. We will continue to work tirelessly in order to achieve this aim.