Zekat ve Fitre

Sen de bir kelebek uçur.

Zekatın, Allah’ın emri olduğu için ifası gereken ve samimi niyeti gerektiren bir ibadet yönü vardır. Bunun yanı sıra bireyde ve toplumda dini ve ahlaki değerleri yücelten, sosyal yapıyı güçlendiren, ekonomik hayata canlılık getiren birçok yararı vardır. Zekat, Kur’an’ın ifadesiyle; “fakirin hakkıdır, kişinin maddi ve manevi varlığını temizleme ve arıtmayı sağlar.” Zengini cimrilik hastalığından, aşırı mal hırsından kurtarır; ona cömertlik ve kendi alın terinden bir pay verebilme, verilen nimete yine kendi cinsinden şükretme hasleti kazandırır. Toplumda sosyal dayanışmayı güçlendirir, devletin ulaşamadığı ihtiyaç sahiplerine uzanarak kardeşlik duygularını besler, fakiri onurunu incitmeden himayesine alır, sermayenin atıl kalması yerine yatırıma yönelmesini sağlar.

Zekât, Tevbe Suresi’nin 60. ayetinde geçen şu 8 sınıf kimselere verilmektedir: “Sadakalar (zekâtlar) Allah’tan bir farz olarak ancak yoksullara, düşkünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (İslam’a) ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda olana, yolda kalana mahsustur. Allah pek iyi bilendir, hikmet sahibidir.”

Zekât Fitre Kampanyası ile; yapılan yardımlar bir fonda toplanarak Kur’anda zikredilen 8 sınıfa dağıtılmaktadır. Kurumsal bir disiplin içerisinde yürütülen çalışmalar ile mazlum, mağdur, muhacir ve mültecilere yardım elinin uzatılmasının yanı sıra eğitim ve öğrenim gören öğrencilerin desteklenmesi, toplumun ihyası ve inşası doğrultusunda yapılan çalışmalar da bu fondan desteklenmektedir.

(ZEKAT) BAĞIŞTA BULUNMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

(FİTRE) BAĞIŞTA BULUNMAK İÇİN TIKLAYINIZ.