Hasene, Bağışları ve Gönüllüleri ile Afet Bölgesinde

Hasene International, Avrupa ve Türkiye’de bulunan tüm teşkilatları ile deprem bölgesi için seferber oldu.

6 Şubat tüm ülkeyi derinden sarsan deprem felaketinde AFAD, Kızılay gibi kurumların yanı sıra insani yardımlaşma dernekleri ve sosyal oluşumlar da afet bölgesinde yaraları sarmak için aktif olarak çalışıyor.

Hasene International, dünyanın birçok ülkesinden ve ülkemizin farklı şehirlerinden yola çıkan yaklaşık 100 yardım tırı, 90 dağıtım aracı, 300’den fazla gönüllü personeli, 30 arama kurtarma ekibi, 50 sağlık personeli, 4 lojistik merkezi, mobil klinik, mobil aşevi, mobil fırın ile sahada devlet kurumlarının yanı sıra yerel oluşumlar ile de koordineli bir şekilde hizmet veriyor.

Mevcut Durum

  • Kahramanmaraş, Malatya, Hatay ve Adıyaman’da afet kriz yönetimi ve lojistik merkezi kurulmuş durumda
  • Mobil Klinik, yaklaşık 50 sağlık personeli ile Kahramanmaraş’ta günde yaklaşık 300 hastaya hizmet verecek şekilde 7/24 çalışmakta
  • Mobil Aşevi ile 5.000 kişilik çorba, sıcak yemek ve çay dağıtımı yapılmakta
  • Mobil Fırın ile günde 10.000 adet ekmek üretimi ve dağıtımı gerçekleştirilmekte
  • Gönüllü imamlar aracılığı ile bölgede manevi destek hizmetleri verilmekte
  • Gıda, battaniye, kıyafet, ısıtıcı, sağlık ve hijyen paketleri, su, çocuk bezi ve maması gibi birçok temel ihtiyaç ürünü tüm afet bölgesinde her gün düzenli olarak dağıtılmakta
  • 1500 kişiye hizmet verecek yemek, sağlık, psiko-manevi destek hizmetinin de içinde bulunacağı çadır kent için Hatay’da çalışmalar başlatılmış durumda.

Diğer Haberler

Tümünü Gör

Hasene Vakfı, Fas ve Libya'daki Felaketzedelere Yardım Elini Uzatıyor

Hasene Vakfı Başkanı Halil Aydın, Fas'taki deprem felaketi ve Libya'daki sel felaketi sonrasında yaşanan insanlık dramına duyarsız kalamayarak, depremzedelere yönelik yardım çalışmalarını hızlandırdıklarını açıkladı. Aydın, "Merhamet ve yardımseverlik, insan olmanın temel sorumluluklarındandır. Bugün, Fas'taki ve Libya'daki kardeşlerimize yardım eli uzatma vaktidir." dedi.

HASENE VAKFI BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

22 ilde temsilcilik ve şubesi bulunan vakfın, IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün’ün katılımı ile Konya şubesinin açılışı; Sivas şube binasının ise temel atma töreni gerçekleştirildi.